Kas yra mikroventiliacija?
Kokybiški plastikiniai ar kitos medžiagos profilio langai užtikrina puikią, aukštus standartus atitinkančią šilumos izoliaciją, taip pat garantuoja sandarumą bei nepraleidžia aplinkos triukšmo. Deja, bet būtent per didelis sandarumas kai kuriais atvejais sukelia rimtų problemų. Didžiausių nemalonumų gali kilti, jei nėra pasirūpinama tinkamu patalpų vėdinimu.
Plastikiniai langai praleidžia labai mažai oro, ypač lyginant su senesnių modelių mediniais langais, kurie dažniausiai ir būna keičiami naujo modelio gaminiais. Kai patalpos nėra pakankamai vėdinamos, jose daugėja drėgmės. Drėgmė kaupiasi kvėpuojant, gaminant maistą, prausiantis, netgi kambariniai augalai prisideda prie bendro patalpų oro drėgmės lygio. Kambaryje besikaupiantis kondensatas gali būti skirtingų problemų priežastimi – šiltuoju metų laiku langų stiklo paketai gali rasoti, drėgmės perteklius gali kauptis ir ant palangių bei sienų, o palaipsniui namuose galimi ir nepageidaujami svečiai, tokie kaip pelėsis ar grybelis. Tuo tarpu žiemą nevėdinamų namų, siekiant išsaugoti šilumą, langų aliuminiai tarpeliai dažnai pasidengia plonu ledo sluoksniu, o tai kenkia visai langų konstrukcijai.
Žinoma, kad drėgnas patalpų oras daro neigiamą įtaką visų namų mikroklimatui ir higieninėms sąlygoms, kenkia sienų būklei bei termoizoliacinei charakteristikai, gadina apdailą. Slogus oras gali sukelti nemalonių pojūčių ir namų gyventojams – ne tik apsunkinamas kvėpavimas, palaipsniui neventiliuojamas oras gali sąlygoti ir rimtesnes bėdas, pasireikšti sveikatos sutrikimais ar alergijomis.
Nors dažnai galima išgirsti skundų, kad dėl langų rasojimo ir kondensato kaupimosi kalti nekokybiški langai, prastas jų profilis, stiklo paketas arba gamintojai specialiai pardavė kokybės standartų neatitinkantį produktą bei netinkamai jį sumontavo, iš tikro tokių broko atvejų pasitaiko itin retai. Jei siekiate pašalinti visus nemalonius su drėgme patalpoje susijusius reiškinius, būtina ne iš karto ieškoti kaltininkų, o pasirūpinti paprasčiausia ventiliacija. Tai padaryti galima keletu skirtingų būdu: įsirengiant ventiliacijos ir kondicionavimo sistemas, pasirinkti langų profilius su orlaidėmis arba mikroventiliacijos įrenginiais. Paprasčiausias kelias nuolat reguliariai pravėdinti kambarius yra atverti langus ir susidariusiam skersvėjui leisti duslų orą pakeisti šviežiu.
O ką daryti, jei norite, kad oro cirkuliacija patalpose vyktų savaime, be brangių papildomų detalių, tokių kaip orlaidės, ar nuolatinio langų varstymo? Šią užduotį atlieka mikroventiliacija.
Tad kas gi yra mikoventiliacija?
Mikroventiliacija – tai patalpų vėdinimo būdas, kuomet lango ar balkono durų rankeną pasukus reikiamu kampu ir nustačius į reikiamą padėtį, tarp lango staktos ir varčios atveriamas nedidelis plyšis, skirtas oro cirkuliacijai. Languose naudojama mikroventiliacija ne tik į patalpą įleidžia nedidelį šviežio oro srautą, kuris yra būtinas sveikam mikroklimatui patalpoje palaikyti, bet ir garantuoja maksimalų langų sandarumą. Išskiriami keli mikroventiliacijos tipai. Pirmasis, tai paprasta mikroventiliacija, kuomet tarp lango staktos ir varčios yra tik vieno dydžio tarpas. Antroji, tai laipsninė mikroventiliacija. Langas, kuriame įtaisytas laipsninės mikroventiliacijos mechanizmas, gali būti praveriamas keturiais skirtingais lygiais, nuo mažiausio iki didžiausio. Standartiškai mikroventiliacijos konstrukcija yra montuojama visų atidaromų ir atverčiamų langų varčiose, jų viršutinėje dalyje.
Įprastinė mikroventiliacija
Lango konstrukcijoje esantys apkaustai atlieka keletą funkcijų – jie yra atsakingi už lango varstymą, reguliavimą, neretai ir apsaugą nuo įsilaužimo. Būtent apkaustų dėka galima vėdinti patalpas ir mikroventiliacijos metodu. Lango rankeną pasukus 45 laipsnių kampu, susidaro tarpas lango viršuje, tarp varčios ir rėmo, guminės tarpinės šiek tiek atleidžiamos ir nebespaudžiamos prie staktos. Tarpelis nėra didelis, jis siekia vos 10-15 milimetrų, tačiau to pakanka šviežio oro patekimui į patalpą. Įprastinės mikroventiliacijos metu susidaręs tarpas nėra reguliuojamas, jis lieka toks pat, o lango varčia būna užfiksuota.
Laipsninė mikroventiliacija
Laipsninė mikroventiliacija nuo įprastinės skiriasi tuo, jog šiuo atveju į lango apkaustus būtina įmontuoti papildomus elementus. Šis mechanizmas taip pat valdomas rankenos pasukimu, tačiau tarpas tarp varčios ir rėmo yra ne vienos padėties, o gali būti keturių skirtingų pozicijų. Pradedant įprastine mikroventiliacija, kurios plotis siekia iki 15 milimetrų, kiekviena papildoma pozicija yra keletu milimetrų didesnė, o pats didžiausias tarpas gali siekti iki 40 milimetrų. Mechanizme naudojama detalė, vadinamosios šukos, suteikia galimybę nustatyti kelias ventiliacijos pozicijas, skirtas skirtingam vėdinimo patalpoje lygiui sukurti. Mikro vėdinimo mechanizmas galimas tiek langų, tiek balkono durų konstrukcijose. Skirtingi vėdinimo lygiai leidžia pasirinkti oro cirkuliacijos intensyvumą, priklausomai nuo už lango tvyrančios temperatūros, oro sąlygų bei patalpos mikroklimato.
Laipsninė mikroventiliacija - tai itin efektyvus būdas užtikrinti patalpų vėdinimą, neinvestuojant didelės sumos pinigų į patalpos vėdinimo priemones. Žinoma, šis vėdinimo būdas kainuos šiek tiek daugiau, nei įprastinė mikroventiliacija, tačiau atsieis žymiai pigiau, nei orlaidžių įrengimas.
Mikroventiliacijos nauda
Kaip jau minėjome, mikroventiliacijos metu patalpoje vykstanti oro cirkuliacija leidžia išspręsti pagrindinę plastikinių langų rasojimo problemą – kondensato kaupimąsi bei padeda palaikyti patalpoje sveiką žmogaus organizmui mikroklimatą. Tačiau tai ne vieninteliai mikroventiliacijos privalumai.
Svarbu žinoti ir tai, kad naudojantis mikroventiliacija arba apkaustų suteikiama laipsninio varstymo funkcija nėra ko nerimauti dėl saugumo. Ventiliacijos tarpelis reguliuojamas pasukant rankeną 45 laipsnių kampu, tačiau lango užraktai išlieka savose pozicijose ir jo atidaryti iš lauko tikrai nėra lengviau.
Lyginant mikroventiliacijos mechanizmą su įprastinėmis orlaidėmis, galima išskirti šiuos privalumus:
- Vėdinant patalpas mikroventiliacijos būdu nesumažinamas šviesos patekimo plotas, priešingai, nei įmontavus orlaides. Dalį lango konstrukcijos užimančios orlaidės automatiškai mažina stiklo paketo plotą – į patalpą patenka mažiau natūralios šviesos, kambaryje gali tvyrojo lengva prieblanda, ypač, jei langas su orlaide yra vienintelis saulės šviesos šaltinis.
- Mikroventiliaciją galite vykdyti tiek laiko, kiek tik pageidaujate, net ir 24 valandas per parą ir Jums nereikės papildomai atidarinėti langų ar orlaidžių.
- Oro cirkuliacija, vykdoma mikroventiliacijos būdu, leidžia užtikrinti sveiką mikroklimatą patalpoje, tačiau nėra tokio didelio mąsto, kad ženkliai pakeistų kambario temperatūrą. Taip pat, priešingai nei vėdinant patalpas per orlaides, nesusidaro šalčio tiltas, kuris yra vienas pagrindinių prastos šilumos izoliacijos kaltininkų.
- Langas nepraranda savo sandarumo. Jei ir galima užfiksuoti garso ar šilumos izoliacijos pokyčius, jie yra labai nežymūs.
- Pasirinkus laipsninę mikroventiliaciją, galima reguliuoti į patalpą patenkančio oro srautą ir užtikrinti, kad vėdinimas vyktų tokių intensyvumu, kokio pageidaujate.
Šiuo metu, kai statoma vis daugiau naujų pastatų bei rekonstruojama senos statybos namų, kokybiškas patalpų vėdinimas yra itin aktualus. Tačiau, priešingai nei daugeliui atrodo, tinkama ventiliacija nereikalauja didelių investicijų. Nebūtina rinktis sudėtingos vėdinimo sistemos ar brangesnių langų, į kurių komplektaciją būtų įtrauktos ir orlaidės. Puikų patalpų vėdinimą užtikrins ir įprastinė arba laipsninė mikroventiliacija.
Mūsų nuomone - geriausia rinktis patikimų gamintojų langus, tik tokius, už kurių kokybę galima garantuoti. Mes rekomenduojame Plastimet Elite, Plastimet Click-On AD arba Plastimet Click-On MD.
Sužinok KAINAS dabar!
Kainos skaičiuoklės
Jei norite sužinoti kainas, pasinaudokite šia langų ir durų kainos skaičiuokle. Nurodykite pageidaujamą sistemą, papildomus priedus, funkcijas bei matmenis ir sužinosite, kiek kainuos Jūsų pageidaujami gaminiai.
Išsikvieskite matuotoją
Jei dabar skubate ir neturite laiko gilintis - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir išsikvieskite mūsų specialistą konsultacijai bei nemokamam angų matavimui. Tik išsikvieskite, ir toliau viską atliksime mes.
Pateikite užklausą
Jei gaminių daug, jie sudėtingi, reikalaujantys patirties bei išmanymo - ne bėda. Spauskite šį klavišą ir pateikime mums savo projekto, langų ar balkono brėžinius bei nuotraukas. Toliau viską atliksime mes patys.